Kategorie
Finanse Osobiste

Konto bankowe dla dziecka – poznaj zalety takiego rozwiązania!

Rodzice często mają spory dylemat, czy założenie konta dla dziecka to na pewno dobry pomysł. Jednak wg statystyk, to coraz więcej młodych, niepełnoletnich osób posiada swoje własne konto osobiste w banku. Przed podjęciem decyzji, warto z pewnością poznać szczegóły dotyczące zalet konta dla dzieci oraz wszelkich wymagań i opłat z nim związanych.

Od ilu lat można założyć konto bankowe dla dziecka?
Polskie prawo posiada jasne przepisy pod względem konta bankowego dla dziecka. Wedle nich, dopuszcza się posiadanie konta bankowego dla dziecka od 13 roku życia. Wynika to z faktu, że osoba od tego wieku posiada już ograniczone zdolności prawne, jednak wciąż znajduje się pod opieką rodziców bądź innego opiekuna prawnego. Posiadanie konta w tym wieku jest możliwe po udzieleniu zgody rodziców.Co ciekawe, niektóre banki oferują możliwość założenia rachunku bankowego dla dzieci nawet poniżej 13 roku życia. Jednak wtedy tego typu konto jest po prostu częścią ROR-u rodziców, przez co mają oni wgląd i kontrolę nad finansami, które znajdują się na rachunku dziecka. Taka oferta jest dostępna chociażby w banku Millennium, PKO BP czy też Santander Bank.

Edukacja finansowa dziecka poprzez konto bankowe
W obecnych czasach młode osoby coraz częściej muszą wstąpić w życie dorosłe, a konto bankowe dla nieletnich wydaje się dobrą opcją na naukę finansów dla młodocianych. W celu wybrania najlepszego konta możesz skorzystać z rankingu na stronie https://www.bank-ranking.pl/. Posiadanie przez dziecko własnego rachunku rozliczeniowego może wyzwolić w nim pewne skłonności do rozsądnego gospodarowania gotówką. Pierwsze obycie z prawdziwymi pieniędzmi jest bardzo ważne i może mieć determinujący wpływ na jego podejście do pieniędzy w życiu dorosłym. Warto od młodzieńczych lat zaszczepić w dziecku prawidłowe nawyki co do gospodarowania pieniędzmi, co z pewnością przyniesie pozytywne skutki w przyszłości.

Niskie koszta, opłacalne oprocentowanie oraz wygodne korzystanie
Konto bankowe w przypadku dziecka oferuje zupełnie inne możliwości przez bank, niż konto dorosłego. Z tego powodu większość banków nie pobiera nawet jakichkolwiek opłat za prowadzenie konta dla dzieci.
Ponadto często banki oferują lukratywne oprocentowanie środków finansowych, które znajdują się na koncie bankowym dziecka. Pozwala to zaoszczędzić dziecku swoje pierwsze pieniądze, dzięki czemu zdobędzie ono motywację do rozsądnego zarządzania budżetem oraz zdobędzie niezbędną wiedzę o działaniu środków pieniężnych.
W przypadku kont bankowych dla nieletnich warto również wspomnieć o korzyściach wynikających z jego posiadania. Bank często wchodzą we współpracę z firmami trzecimi, przez co dzieci mogą korzystać ze zniżek na bilety do kina czy też wstęp na lodowisko.

Konto bankowe dla małoletnich wydaje się ciekawą opcją pod wieloma względami. Z pewnością posiada ono więcej zalet, aniżeli wad. Należy jednak pamiętać o systematycznym kontrolowaniu wszelkich transakcji wykonywanych przez dziecko oraz ewentualnej edukacji dziecka z naszej strony w tym aspekcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *